Sushi rýže

Raw White Sushi Rice in a Bowl
Rýže, bílá, středně veliká, či drobnozrnná, kulatozrnná….. to a mnohem více je Sushi rýže.

Každý sushi kuchař si svou rýži připravuje podle své chuti a nikdo normální nedá na talíř někomu něco, co jemu samotnému nechutná. A nejde jen o konečné dochucení octovým rozvarem. Chuť samotné rýže, její konzistence po uvaření, to je hotová věda. Rýže se může i míchat v různém poměru z více odrůd najednou. Rýže může byt sklizena v jiném ročním období a už musíte přidat či ubrat vodu, aby měla stále stejnou konzistenci. Neméně důležitá je také příprava před samotným vařením, důkladné proprání podle osvědčených pravidel, teplota vody, a také kvalitní rýžovar.

Při hledání těch nejlepších surovin jsem měl možnost si vybrat, uvařit a otestovat spoustu odrůd rýže na sushi. Nebudu vyjmenovávat druhy, které jsou průměrné a nebo co za nestojí za řeč.

Naopak z těch nejlepších odrůd stojí za zmínku mimo jiné Kin Mai gold, Nishiki, Yume Nishiki či vynikající korejská Kwang, ochutnal jsem i spoustu vzorků „korporátních“ rýží, které propagují různé firmy specializující se na prodej surovin na sushi, ať už jako oblíbenou odrůdu v zahraničí či v rámci jejich vlastní značky.

V restauraci Soho používám odrůdu Yume Nishiky, drobnozrnnou japonskou odrůdu pěstovanou v Itálii, její chut a kvalitu si může každy vychutnat v našem sushi.

2356

7